قالیباف در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین: حلقه مفقوده سپهر سیاست ایران «کارآمدی» است

قالیباف در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین: حلقه مفقوده سپهر سیاست ایران «کارآمدی» است
مهر 20, 1398
945 بازدید

محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امشب (شنبه ۷ مهر) در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس در تاریخ ایران نقطه عطفی بوده و هست و از همه ابعاد اجتماعی، سیاسی، مدیریتی و امنیتی می‌شود از دفاع مقدس نام برد. وی افزود: من فکر می‌کنم همه مشکلات […]

محمدباقر قالیباف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام امشب (شنبه ۷ مهر) در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس در تاریخ ایران نقطه عطفی بوده و هست و از همه ابعاد اجتماعی، سیاسی، مدیریتی و امنیتی می‌شود از دفاع مقدس نام برد.

وی افزود: من فکر می‌کنم همه مشکلات امروز در دوران دفاع مقدس و سال ۵۹ هم وجود داشت. امروز جنگ رسانه‌ای وجود دارد که آن زمان هم بود. تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی هم بود و ما تجربه امروز را نداشتیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه همه آرمان‌های ما در دوران دفاع مقدس محقق شد، ولی بعد از جنگ عده‌ای در دهه ۷۰ بحث می‌کردند که جنگ کار عبثی بود، اظهار داشت: امروز میبینیم آن حرف‌ها چه تحلیل بیخودی بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز در بعد امنیتی شرایط ما ایده آل است. همه ما اهدافی در دفاع مقدس دنبال می‌کردیم. من فکر می‌کنم سه عنصر در جنگ خیلی مهم بود یکی اینکه جنگ به تمام معنی مردمی بود. جمع افرادی که در جبهه حضور پیدا کردند ۳ میلیون نفر است بعضی از این‌هایی که کل جنگ را در جبهه بودند تعدادشان ۱۰۰ هزار نفر بود، اما همه احساس می‌کردند در جنگ هستند و رزمنده احساس می‌کرد ۴۰ میلیون نفر پشتیبان اوست.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: اگر ما می‌خواستیم با ارتش و سپاه به تنهایی بجنگیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیدیم. نکته دیگر اینکه ما به جوان‌ها میدان دادیم به خاطر بیاورید که میانگین سنی هیئت دولت آن زمان چقدر بود.

وی ضمن اشاره به اصل شایسته سالاری در جبهه ها، تصریح کرد: من قبلا هم اشاره کردم امروز جنگ روانی دشمن اثر تخریبی اش از فشار اقتصادی بیشتر است. وقتی ضعف و ناکارآمدی وجود دارد دشمن یک حرف نیمه راست می‌زند و صد‌ها حرف دروغ بر آن سوار می‌کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در شرایط فعلی ما همه مسئولیم، تصریح کرد: اگر پستی داشته باشم کار می‌کنم، اما الان هم که پستی ندارم باید کار کنم. من امروز هم بعد از نماز صبح از خانه خارج می‌شوم. من وقتی صحبت از نو اصولگرایی می‌کنم معنی آن همین است. ما باید رجعت کنیم به اصول انقلاب؛ ما در نو اصولگرایی به «جوانگرایی» و «شایسته سالاری» اشاره داریم. امروز در سپهر سیاست ما حلقه گمشده‌ای به نام کارآمدی وجود دارد. ما در حوزه کارکرد‌ها کارنامه قابل قبولی نداریم به خاطر اینکه در سیاست کارآمدی موضوعیت ندارد.

قالیباف درباره ماجرای املاک نجومی هم گفت: تمام این‌ها در دادگاه بررسی شد و همه تبرئه شدند. همه این بحث‌ها سیاسی بود و در زمان انتخابات مطرح شد.

وی افزود: مشکل ما در اقتصاد، حصر مردم و جوان‌ها و عدم شایسته سالاری است. ذات انقلاب ما اسلامی و فرهنگ اهل بیت است و ما باید مقابل ظلم بایستیم. ما با استکبار باید مبارزه کنیم. امروز دشمن با جنگ روانی و اقتصادی به جنگ آرمان‌های ما آمده و از موضع ضعف ما که کارآمدی است وارد شده است. در حوزه اقتصاد ما دو مشکل جدی و اساسی داریم یکی تامین مالی و بحث ساختار و مدیریت در حوزه تامین مالی. در همه دنیا بانک‌ها به عنوان یک نهاد مالی سمت کار‌های تولیدی کوتاه مدت می‌روند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ما تقریبا رشد نقدینگی‌مان در ۵۰ سال گذشته دو رقمی بوده و یک فراز و نشیبی از ۱۷ درصد تا ۳۴ درصد داشته که ۳۴ درصد در همین دولت رکورد زده شده است. برخی سود ۲۵ درصد و ۲۸ درصد از بانک‌ها می‌گیرند و بیش از ۵۰ درصد سود ۳۰۰ هزار میلیارد تومن در سال متعلق به ۴ درصد از صاحبان سهام‌هاست. در این وضعیت به نظر شما تولید رونق خواهد گرفت؟

برچسب ها